2436/​811

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Fritstående tre pers. sofa med ben af mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med rødt skind. Model 2213. Formgivet 1963. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. L. 221.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og mindre slitage.

I Lyngby
Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?