877/​676

Lynn Chadwick (f. London 1914, d. Lypiatt Park 2003)

“Miniature Figure V”, 1977. Sign. monogram C. Stemplet 77, 778, 17/30. Sortpatineret bronze. H. 6. H. inkl. grå marmorsokkel 11.

Litteratur: Dennis Farr & Eva Chadwick: “Lynn Chadwick Sculptor”, London 1990, kat. 778. Proveniens: Court Gallery, København. Erhvervet her af nuværende ejers familie.

Malerier, skulpturer, fotografier, 6. marts 2018

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

78.000 DKK