Lynn Chadwick (f. London 1914, d. Lypiatt Park 2003)
“Miniature Figure V”, 1977. Sign. monogram C. Stemplet 77, 778, 17/30. Sortpatineret bronze. H. 6. H. inkl. grå marmorsokkel 11.
Litteratur: Dennis Farr & Eva Chadwick: “Lynn Chadwick Sculptor”, London 1990, kat. 778. Proveniens: Court Gallery, København. Erhvervet her af nuværende ejers familie.
Malerier, skulpturer, fotografier, 6. marts 2018