H. G. F. Holm, stil, 19. årh.
Parti fra Langelinie med folk, der betragter sejlskibene i havnen. Usigneret. Bly og vandfarve på papir. Lysmål 12×20.
Monteret i passepartout. Papiret er gulnet. Nogle små runde huller. Enkelte fugtpletter og misfarvninger. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. april 2021