Alexander Petrovich Blaznov (f. Vologda Oblast 1865, d. Raivola 1939)
En russisk pige i lys sommerkjole. Sign. A. Blaznov Gryazovets 1908 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 85×66.
Gryazovets ligger ved Rzhavka Floden i Vologda Oblast, kunstnerens fødeegn.
Proveniens: Dansk privateje.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russian@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst, 7. december 2020