2116/52
Emanuel A. Petersen (f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948)
Parti fra Grønland med personer i robåd samt kajak. Sign. Em. AP. Olie på lærred. 26×38.
Behov for let overfladerensning. Krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. april 2021
Vurdering
Hammerslag