Marc Chagall (f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985)
“Couple en Ocre”, 1952. Sign. Marc Chagall, H.C. Trykt og udgivet i forbindelse med udstillingen “Céramiques et Sculptures” og “Fables de La Fontaine” ved Galerie Maeght. Litografi i farver. Lysmål 68×52.
Litteratur: Mourlot nr. 59.
Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet. Syrepletter.