Alexander von Kotzebue, tilskrevet (f. Kaliningrad 1815, d. München 1889)
En død mand med fuldskæg, dækket til med et hvid lagen. Usigneret. Olie på lærred. 70×125.
Proveniens: Gave til nuværende danske sælger fra den tyske arkitekt og maler, Otto von Kotzebue, oldebarn af Alexander von Kotzebue. Ved denne lejlighed viste Otto von Kotzebue flere sammenrullede værker til den danske sælger og fortalte, at det maleri var malet af hans oldefar.
Flere krakeleringer fra en sammenrulning samt afskalninger.
Russisk tema, 6. december 2021
25 bud