2426/877
Richard Nissen (f. 1928, d. 2022)
Firsidet isspand af palisander med hængslet låg, inderspand af brun plast, dekoreret med indfræsede greb og indlægninger af forsølvet metal. Udført og stemplet hos Nissen, Denmark. H. 21,5. B. 20. D. 20.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Vurdering
Hammerslag