1946/​123
Kinesisk Canton teskrin i lakarbejde. 19. årh. H. 13 cm L. 20 cm B. 13 cm.

Be­skriv­el­se

Kinesisk Canton teskrin i lakarbejde prydet med forgyldte scenerier, blomster og design. Indeholdende to tindåser. Fødder i form af dyrepoter. 19. årh. H. 13 cm L. 20 cm B. 13 cm.

Alders- og brugsrelaterede spor og mærker. Nøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Asiatisk kunsthåndværk

Vur­dering

2.000–3.000 kr.

Hammerslag

1.200 kr.

1.200 kr.
1.150 kr.
1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.