917/​609

Frederik Vermehren (f. Ringsted 1823, d. København 1910)

“En Malkepige, der hviler sig”. Sign. F. Vermehren 1853. Olie på lærred. 56×71.

Ifølge Reitzels “Fortegnelse over danske kunstneres arbejder udstillede på Charlottenborg mellem 1807 og 1882”, var maleriet udstillet 1853. Maleriet er dog ikke registreret i selve udstillingskataloget under året 1853.

Udstillet: Foreningen for National Kunst, “J. F. N. Vermehren”, 1965 nr. 17.

Litteratur: Th. Faaborg, “Johan Frederik Nicolai Vermehren 1823–1923”, 1923, afb. s. 87 “Kunst i Privateje”, 1945, bd. II, omtalt s. 84 og 86, afb. s. 85.

Proveniens: Varemægler A. W. Simmelhag, dennes auktion Bruun Rasmussen 76, 1956 nr. 72, afb. s. 45. Bruun Rasmussen auktion 763, 2006 nr. 2079.

Malerier og tegninger, 6. december 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

48.000 DKK