770/​77

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

“Blomstrende Nerier. Solskin. Anacapri”. Sign. S. K. Anacapri 96. Olie på træ. 42×32.

H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier nr. 582.Udstillet: Kunstforeningen, “P. S. Krøyer 1851–1909”, 1910 nr. 253.Proveniens: Grosserer Aug. M. Salomon.I juni 1896 rejste Krøyer og hans hustru Marie til den italienske ø Capri, hvor de tilbragte et par måneder og bl.a. opholdt sig i Capris næststørste by Anacapri. Fra dette ophold kendes i dag i alt syv malerier, hvoraf de fire viser de farvestrålende blomstrende nerier, som må have fascineret Krøyer p.g.a. deres farvekraft og stærke kontrast mod den blå himmel og det hvide murværk. Det er også tydeligt, at Krøyer har været betaget af sollysets reflekser og skyggespil på netop murværket, da denne eller andre solbeskinnede hus- og havemure ligeledes optræder på flere af malerierne fra Capri-opholdet. Krøyers fascination af at male sollys på murværk under sydens højtstående skarpe sol kendes allerede fra 1879, hvor han malede det i dag berømte billede “Søndag Morgen udenfor en Gitanobolig i Granada” (Statens Museum for Kunst). Han havde i denne motivtype rig lejlighed til at eksperimentere og brillere med sin impressionistiske palet med lys, farvespil og de karateristiske blålige skygger. I 1896 var det tredje gang, at Krøyer besøgte Capri. Han var der første gang i 1880 og igen på sin bryllupsrejse med Marie i 1889–90. Capri er berømt for sin skønhed og har været et populært rejsemål helt tilbage til Romertiden, hvor kejserne Tiberius og Augustus byggede deres villaer på øen. H. C. Andersen besøgte øen i 1834, og blandt kendte danske malere, der foruden Krøyer, har malt i den smukke og fredelige kystby Anacapri, kan nævnes Fritz Petzholdt, Cilius Andersen og Peder Mønsted.

Udsøgte danske malerier, 17. april 2007

Vur­dering

1.000.000–1.500.000 DKK

Hammerslag

1.000.000 DKK