917/​187

Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)

"Objekt i blåt (også kaldet Billede 1937 nr. 7), 1937. Sign. Egill Jacobsen på udstillingsetiket (fra KE 1937) på blændrammen. På bagsiden: Figurkomposition. Olie på lærred. 100×72.

Købt af Tangen-samlingen/Kunstsilo (Kristiansand, Norge) 2023

Litteratur: Per Hovdenakk: “Egill Jacobsen 1. Malerier 1928–65”, København, 1980, nr. 1937/1, gengivet side 165. Udstillet: Kunstnernes Efterårsudstilling, København, 1937, kat. nr. 89. Udstillet; Liniens udstilling i Studenterforeningen. Arrangeret af Robert Dahlmann Olsen. (Sammen med Sonja Ferlov, Ejler Bille og Richard Mortensen), København, 1939. Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af den nuværende ejers far.

CoBrA, 5. december 2023

Vur­dering

400.000–500.000 DKK

Hammerslag

400.000 DKK