1946/​953

Dansk snedkermester

Cirkulært spisebord af nøddetræ, med messingsko, udtræk og seks tillægsplader, heraf en med sarg, fem plader af bejdset bøg. H. 75. Diam./L. 106/376. (7)

Bord og plade med sarg i pæn stand med lette brugsspor, herunder ridser og mærker. Plader af bøg med ridser, mærker og mindre kantafslag.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK