2436/​515

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 31/2”. Fritstående to-personers sofa med stel af matforkromet stål. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med patineret originalt sort skind. Formgivet 1958. Udført hos E. Kold Christensen, ustemplet. L. 137.

Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, s. 98–99.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret skind.

Moderne kunst og design, 3. september 2024

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

29.000 DKK

11 bud

29.000 DKK
28.000 DKK
(Autobud) 27.000 DKK
27.000 DKK
(Autobud) 26.000 DKK
25.000 DKK
(Autobud) 24.000 DKK
23.000 DKK
(Autobud) 22.000 DKK
21.000 DKK
20.000 DKK