2143/898
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Den spanske stol”. Et par lænestole af massiv eg. Sæde og ryg med patineret kernelæder. Model 2226. Formgivet 1958. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Armlæn noget falmede. Krakeleringer på skind.
Moderne kunst og design, 26. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud