12116/25
Alfred Simonsen (f. Kølstrup 1906, d. Odense 1935)
To motiver efter H.C. Andersens eventyr “Nattergalen” og “Hun duede ikke”. Sign. Simonsen. Olie på lærred. 112×182 og 219×152. Indrammede. (2)
Det største maleri med mindre skade på rammen.
Kunst, antikviteter & design, 22. april 2021
Vurdering
Hammerslag