2436/​273

Isfahan tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign. Knyttet med korkuld på silkekæde. Kan sandsynligvis have haft signatur for ene ende. Ca. 1950–1960. Flot kvalitet. 229×150.

Slidte frynser. stykvis minimal slitage på kanter.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. september 2024

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK