2436/273
Isfahan tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign. Knyttet med korkuld på silkekæde. Kan sandsynligvis have haft signatur for ene ende. Ca. 1950–1960. Flot kvalitet. 229×150.
Slidte frynser. stykvis minimal slitage på kanter.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. september 2024
Vurdering
Hammerslag