2043/814
Gerd Bøgelund (f. Gentofte 1923, d. 1987)
Vase af stentøj modelleret med lille munding. Yderside med indridsede mønstre i relief. Dekoreret med grøn og mørkebrun glasur. Sign. monogram, 21987. Kgl. P. H. 14,4.
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
23 bud