903/559
Lauritz Hartz (f. Frederiksberg 1903, d. Nykøbing S. 1987)
Sommerlandskab med skibe i horisonten. Sign. L.H. (antagelig) 58. Olie på lærred. 71×88.
Proveniens: Tidligere i Frode Folkvangs samling.
Malerier, skulpturer, grafik, 29. september 2021
Vurdering
Hammerslag