903/​559

Lauritz Hartz (f. Frederiksberg 1903, d. Nykøbing S. 1987)

Sommerlandskab med skibe i horisonten. Sign. L.H. (antagelig) 58. Olie på lærred. 71×88.

Proveniens: Tidligere i Frode Folkvangs samling.

Malerier, skulpturer, grafik, 29. september 2021

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK