2132/855
H. Brockmann-Petersen (, Møbeldesigner 1950-60erne)
“Kansas-stol”. Klapstol med stel af massivt eg, sæde og ryg af lamineret teak. Model 5100. Udført hos Royal-Persiennen. 1950erne
Litteratur: Mobilia no. 8, august 1955, side 1 og Mobilia no. 11. november 1955, side 10.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
Vurdering
Hammerslag
24 bud