Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Et par bogstøtter af patineret diskometal, støbt med motiv i form af Skt. Jørgen og dragen. Stemplet monogram Just A. Dessin 1626. H. 9,5. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 20. april 2021