2004/996
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 61”. Kvadratisk bordplade af sort skifer. L./B. 80.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, små hak, skjolder og misfarvninger.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag