Jens-Flemming Sørensen (f. København 1933, d. Pietrasanta 2017)
Sfære med fragmenter af ansigter. Sign. Jens-Flemming Sørensen 87. Poleret bronze. H. 24. B. 55. D. 44.
Proveniens: Tidligere i kunstneren Wilhelm Freddies (1909–1995) samling. Foto af skulpturen i Wilhelm Freddies atelier i Badensgade, København, medfølger.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 9. december 2020