2009/920
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Sæt på fire armstole med stel af mahogni. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Udført hos P. Jeppesen. Udgået fra Illums Bolighus, med plakette herfra. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Skind med pletter, smuds og en ryg med defekt skind.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
17 bud