320/10
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Armstol og barnestol med ben af forkromet stål, betrukket med hhv. sort uld og sort skind. Model 3207 og 3177. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker. Barnestol med patineret læder. Armstol med manglende plastkapsel under bund.
Tvangssalg, 22. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag
23 bud