2115/225
Samling diverse intaglier/gemmer mm. skåret med antikke motiver i malakit og glas, samt islamiske amuletter af agat med indridset eller bemalet tekst og perler af bl.a. lapis lazuli. Romersk periode og 19.-20. årh. L. c. 1–4,5 cm. (42)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre afslag, enkelte ødelagte.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021
Vurdering
Hammerslag
30 bud