Kinesisk lågekiste af hardwood på senere stand, låg og sider dekoreret med skæringer, beslag og hængsler af messing. Sen Qing, 19. årh.s slutning. Kiste H. 37. L. 73. B. 48. Stand H. 28. L. 75. B. 51. (2)
Proveniens: Selchausdal Gods på Sydsjælland. Kisten er købt i 1914 af den Kinesisk Generalkonsul Hans Ove Lange (f. 1877- d. 1961) og har været i familiens eje i tre generationer.
Brugsslitage. Metalpind til lås mangler. Mindre stykke træ ved enehjørne på låg mangler. Formentlig ikke samhørende stand men samme alder. Revner i træet.
Ældre malerier og møbler, 27. august 2018