Gerd Bøgelund (f. Gentofte 1923, d. 1987)
Skål af stentøj på lille fod, dekoreret med okseblodsglasur med små turkisgrønne elementer på indersiden af skålen. Sign. monogram. Kgl. P. H. 15,5. Diam. 16,8.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker, samt reperation / afslibning på nederste kant.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
11 bud