2142/787
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Højrygget lænestol med ben af bejdset mahogni. Sider, sæde og dybhæftet ryg betrukket med olivengrøn velour. Udført hos snedkermester Frits Henningsen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker på ben. Velour med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
20 bud