1846/​663

Edvin Ollers (f. 1888, d. 1959)

15 dele farvet, presset glas. Bestående af fem vaser, tre skåle, fad samt seks kagetallerkener. Vaser samt hvid skål stemplet Ollers. Udført 1920'erne hos Elme Glasbruk, Sverige. Vaser: H. 11. Skåle: H. 5,5, 9,5 og 13. Tallerkener: Diam. 15,5. Fad: Diam. 30. (15)

Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og -mærker samt enkelte mindre afslag.

Moderne kunst og design, 13. november 2018

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

700 DKK

700 DKK
(Autobud) 650 DKK
600 DKK
260 DKK
250 DKK