Vilhelm Kyhn (f. København 1819, d. Frederiksberg 1903)
Parti med en far og søn, der fisker ved en sø i aftenrøde. Sign. monogram 82 og betegnet 15. Octbr. 1882. På rammen står følgende: “Skænket Tante Frederikke Viale, hendes Fødselsdag 15. oct. 1882 af Landskabsmaler Kyhn”. Olie på lærred. 20,5×24.
Proveniens: På den nederste ombukkede lærredsdel står en adresse med følgende navn: “Overkrigs[kommissær] Schmidt”. På blændrammen står “Tilhører Overretssagfører Schmidt og Hustru Frederikke Viale”.
Enkelte minimale retoucheringer. Mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021
12 bud