2115/​97

Vilhelm Kyhn (f. København 1819, d. Frederiksberg 1903)

Parti med en far og søn, der fisker ved en sø i aftenrøde. Sign. monogram 82 og betegnet 15. Octbr. 1882. På rammen står følgende: “Skænket Tante Frederikke Viale, hendes Fødselsdag 15. oct. 1882 af Landskabsmaler Kyhn”. Olie på lærred. 20,5×24.

Proveniens: På den nederste ombukkede lærredsdel står en adresse med følgende navn: “Overkrigs[kommissær] Schmidt”. På blændrammen står “Tilhører Overretssagfører Schmidt og Hustru Frederikke Viale”.

Enkelte minimale retoucheringer. Mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK

12 bud

(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
6.500 DKK
4.000 DKK