Morter og pistil af malm med støbt dekoration i bånd med englehoveder og ornamentik samt inskription og årstal anno 1657, hanke i form af delfiner. Renæssance form. 18.-19. årh. H. 18,5. Diam. 17,5. Pistil L. 51. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020