2124/973
Thorkild Olsen (f. Glumsø 1890, d. 1973)
Bing & Grøndahls Porcelænsfabrik
To bordlamper af porcelæn. Største lampe dekoreret med krakeléglasur i gråt og orangebrunt med gyldne og sorte motiver. Sign. monogram. Kgl. P. H. inkl. fatning 38,5. Mindste lampe af blanc de chine med gyldne og rødbrune dekorationer. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. inkl. fatning 33. (2)
Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag