2436/858
Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
"MK-16”. Et par foldestole med stel af bøg. Sæde og ryg udspændt med lyst kanvas. Armlæn af kernelæder. Formgivet 1932. Udført og mærket hos Rud Rasmussen snedkerier. (2)
To hynder betrukket med lyst kanvas medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Stof med pletter og smuds.
Vurdering
1091700 |