Sophus Schack (f. København 1811, d. sst. 1864)
“Kunstnerens hustru”. Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 11×14.
Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling, 1931 nr. 1652. Solgt dennes auktion Winkel & Magnussen 127 (del IV), 1933 nr. 172. Bruun Rasmussen auktion 1625, 2016 nr. 59.
Enkelte mindre retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020