2005/943
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“JH 801”. Lænestol med stel af stål. Hynder i sæde og ryg samt sider betrukket med lyst hørstof. Udført hos snedkermester Johannes Hansen.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. To skruer mangler på undersiden.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
Vurdering
Hammerslag