1949/​555

Ole Schwalbe (f. Brønshøj 1929, d. København 1990)

Konkret komposition, 1960'erne. Usign. Olie på lærred. 196×146.

Litteratur: Lene Olesen: “Schwalbe”, Lignede værk fra serien “Entre chien et loup”, i Kunstmuseet Trapholts samling, afbildet s. 69. Om et af malerierne fra denne periode bemærkede Schwalbe selv: "På grund af tegningens åbne karakter og den blå flade bliver det en smule vanskeligt at opfatte linierne. Man kan på samme tid se dem og se væk fra dem. Farve, form og linie skulle på den måde skabe en fornemmelse af nært og fjernt på samme tid, og formernes enkelhed understreger det paradoksale i oplevelsen. Modsætningen mellem ovalen forneden og rektanglerne foroven må for min skyld gerne opfattes som en understregning af oplevelesens paradoks. Brug billedet som meditationsobjekt, som et spejl, der viser Dem Deres eget indre gennem en fornemmelse af uenedelighed. De kan aldrig se mere i et maleri, end der er grobund for hos Dem selv.“, Alexandria-kvartettens fjerde bind, ”Clea", 1960.

Lærred bør strammes let op. Hul i nederste venstre hjørne.

Moderne kunst og design, 3. december 2019

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

15.500 DKK

15.500 DKK
15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK
(Autobud) 13.500 DKK
13.000 DKK
12.500 DKK
12.000 DKK