Christian Georg Lind , efter Karel van Mander III
Portræt af Christian IV. Sign. C. G. v. Lind 1839 på bagsiden. Olie på kobberstik monteret på malepap. 15,5×18,5.
Verso betegnet: Illumineret med Oliefarver efter Carl von Mandern af C. G. v. Lind ANNO 1839.
Enkelte minimale afskalninger og minimale krakeleringer.