2049/555
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Koglen”. Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 60.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og smuds.
Moderne kunst og design, 1. december 2020
Vurdering
Hammerslag
17 bud