1639/558
Dansk snedkermester
Overpolstret lænestol i organisk form betrukket med grøn velour, ben af bejdset bøg. 1930–1940'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker primært på ben. Betræk med let slitage og smuds.
Moderne kunst og design (udskudt), 30. september 2016
Vurdering
Hammerslag