1444/671
Arne Hovmand-Olsen tilskrevet (f. 1919, d. 1989)
Skrivebord af nøddetræ med asymmetrisk plade, front med fire skuffer, barsektion med jalousilåge samt udtræksbakke til glas, bagside med hylder. Model 54. Udført hos Feldballes Møbelfabrik, Aarhus. H. 73. L. 137. B. 50/70.
Tidlig udgave med messingsko. Litteratur: Mobilia 1956.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. oktober 2014
Vurdering
Hammerslag