827/​111

Niels Skovgaard (f. København 1858, d. Lyngby 1938)

Købt af Skovgaard Museet i marts 2012.

“Broen og Fjældene”. Parti fra Norge med Gamle Grimsa bru ved Fallet i Grimsdalen i Folldal. Sign. monogram 1913. Olie på træ. 71×133.

Udstillet: Den Frie 1913 nr. 176.

Proveniens: Winkel & Magnussen.

Malerier, 28. februar 2012

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK