2021/673
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
Væglampe af messing, skærm af opalglas. Model nr. 10630. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 15. D. 20.
Litteratur: “L.P. Nyt”, nr. 35 juli 1944, gengivet og omtalt s. 291.
Stand
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Auktion
Moderne kunst og design, 19. maj 2020
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
15 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||