872/​1516

Ivan Yakovlevich Grishin (, Moskva)

Russisk chokoladekop og tilhørende underkop af forgyldt sølv, dekoreret med cloisonné emalje. Ivan Yakovlevich Grishin, guardein Anatoli Apollonovich Artsibashev 1896, Moskva bymærke, lødighed 84. Vægt ca. 206 gr. H. (inkl. hank) 7. Diam. underkop 12,2. (2).

Proveniens: Den danske agronom i Rusland, statsråd Carl Andreas Koefoed (1855–1948), som fik den forærende af Kejserinde Dagmar. Carl Andreas Koefoed var aktiv og indflydelsesrig i forsøgene på at gennemføre landbrugsreformer i Rusland med inspiration fra lanboreformerne i det 18. årh.s Danmark. I 1878 flyttede han til Rusland, der dengang var mulighedernes land, og hvor han bosatte sig i Kaluga, syd for Moskva, og endvidere giftede sig. I 1906 blev Peter Stolypin statsminister, og i den forbindelse blev Carl Koefoed statsråd med kontor i Landbrugsministeriet. Han fortsatte sit virke i Rusland efter revolutionen, men måtte forlade landet i 1931, hvor han og hans russisk-fødte hustru bosatte sig i Danmark. Før revolutionen kom Carl Andreas Koefoed ofte ved det russiske hof, hvor Kejserinde Dagmar værdsatte at tale med en landsmand. Ved en sådan lejlighed taltes om en gave, som Carl Andreas Koefoed skulle finde til sin hustru. Men Kejserinde Dagmar gav ham i stedet nærværende chokoladekop, som han kunne forære sin hustru. Carl Andreas Koefoed forærede i 1944 chokoladekoppen til sin danske niece ved hendes studentergilde. I sin tale til studenten udtalte han blandt andet - “husk, at det er bedre at være letsiding end tungsindig!” Herefter i dennes efterslægt.

Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK