2142/740
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4,5/3”. Bordlampe af patineret messing. Fatning og gennemgående afbryderhus af bakelit. Overskærm af hvidmalet kobber. Stemplet PH Lamps, Patented. Udført hos Louis Poulsen. Ca. 1933. H. 58. Diam. 45.
Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Manglende mellem-og underskærm. Senere skrue i afbryder. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud