2027/675
Vilhelm Bjerke-Petersen (f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957)
Tre vaser, en skål samt et fad af porcelæn. Dekoreret med geometriske mønstre og blå, violet, mørk grønt og mørk violet glasur. Udført og stemplet hos Rörstrand, Sweden, hhv. Komp. V.Bj.P. og W.B.P., violet vase betegnet “Facett”. H. 4,5–26. Fad: diam. 17. (5)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Vurdering
Hammerslag