2448/872
Fritz Hansen
Lille bænk af mahogni. Sæde betrukket med sømbeslået, patineret skind. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1940'erne. H. 48 cm. L. 81 cm. W. 40 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og nogle revner på stel. Nogle samlinger med synlig lim. Senere skind med pletter, smuds og overfladiske krakeleringer.
Vurdering