2433/681
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 2/2”. Pendel med fatningshus af bruneret messing og skærme af ravfarvet glas. Skærhholder stemplet P.H.-2 Patented. Udført hos Louis Poulsen. 1930'erne. Diam. 20.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Senere ledning. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 13. august 2024
Vurdering
Hammerslag
19 bud